stellaartois

Najprv malá formalita

Obsah tejto web stránky je vhodný len pre osoby staršie ako 18 rokov.

Srdečné pozdravy z Belgicka


historia

Jej príbeh začína v belgickom meste Leuven. V daňových záznamoch mesta z roku 1366 nachádzame zmienky o miestnom pivovare “DenHoorn”. “Horn” v angličtine znamená paroh a práve názov pivovaru vyplýva z dobového lovenia vysokej zveri a divých svíň.

Aj dnes môžeme vidieť priamy dôkaz dedičstva, je ním logo Stela Artois, ktoré v sebe pyšne nosí emblém s parohom.

Na celom svete existuje okrem Artois iba jeden stále funkčný pivovar s rovnako dlhou históriou, je ním malý nemecký pivovar Weihenstephan, ktorého história sa datuje od roku 1040.

Katolícka univerzita, založená v meste Leuven v roku 1425, pritiahla mnoho študentov z celej Európy a onedlho sa stala najdôležitejším sponzorom a záštitou pivovaru. V roku 1717 majster pivovarník Sebastian Artois odkúpil pivovar a premenoval ho na Artois.

Ako sa to všetko začalo ...


historia

V októbri roku 1925 sa v mesačných nákladoch a výkazoch 5 x objavilo záhadné pivo označené pod písmenom “X”, nasledujúci mesiac sa situácia zopakovala 11 x. Potom tento záhadný jav zmizol.

19. januára 1926 pivovar Artois podal návrh na obchodný súd v Leuvene so žiadosťou o premenovanie piva na “Stella”.

V júni toho roku sa už v tabuľkách neobjavuje “X” ale “Stella”. Vedenie pivovaru Artois sa 2.júla 1926 rozhodlo uviesť na trh Stellu ako vianočné pivo. Pivo bolo pokrstená ako “Stella” čo v latinčine znamená “hviezda”. Najprv sa začalo predávať maloobchodníkom v mestách Leuven, Antverpy a Brusel. Okamžite sa stalo veľmi obľúbeným a už v priebehu roka ho bolo dostať všade.


Úspech, ktorý trvá


Stella Artois vďačí za svoj rýchly úspech práve skutočnosti, že sa pivo v Belgicku po prvýkrát predávalo v sklených fľašiach, čím sa podstatne zvýšila hygiena a kvalita.

Počas bombardovania v období 1. svetovej vojny bol pivovar Artois značne poškodený a vyžadoval veľké opravy.

V súčasnosti je kultúrno-historickou pamiatkou. Moderný pivovar bol postavený v roku 1948. Súčasný pivovar bol postavený v roku 1975. Posledná výstavba sa realizovala v roku 1992.

historia

Ocenenie piva

Stella Artois je hrdou nositeľkou niekoľkých ocenení za najlepšie pivo:

  • 1885 Antverpy, Medaille d’or (Zlatá medaila)
  • 1894 Antverpy, Grand Prix, La Plus Haute Distinction (Grand ocenenie)
  • 1900 Paríž, Grand Prix, La Plus Haute Distinction (Grand ocenenie)
  • 1906 Miláno, Grand Prix (Grand ocenenie)
  • 1999 Medzinárodná súťaž pív v Austrálii (Zlatá medaila)
historia